Opcje przeglądania

Pomoce rozwojowe

Pomoce rozwojowe to materiały edukacyjne Montessori, które w sposób bezpośredni pomagają dziecku wyćwiczyć pewną umiejętność lub zdobyć nową wiedzą. Pracę z pomocą należy rozpocząć od montessoriańskiej prezentacji pomocy wykonanej przez nauczyciela. Następnie, młody odkrywca sięga po poszczególne pomoce w trakcie pracy własnej i wykorzystuje je, aż nasyci swój głód poznawania świata. Bardzo ważne jest, aby pomoce Montessori były wyeksponowane i by był zapewniony dziecku łatwy do nich dostęp. 

Co cechuje pomoce Montessori? Główną cecha jest izolacja trudności, czyli skupienie uwagi dziecka na konkretnym celu pracy z pomocą. Dlatego klasyczna, montessoriańska różowa wieża jest właśnie różowa, a nie kolorowa. Uwaga ma być skoncentrowana na wielkościach poszczególnych sześcianów, a nie ich kolorach. Oprócz tego pomoc powinna oddziaływać na dziecko polisensorycznie, czyli pobudzać kilka zmysłów jednocześnie. Wykorzystując przytoczony przykład różowej wieży, dziecko, które z nią pracuje rozróżnia sześciany zarówno wzrokiem, jak i dotykiem. Możliwość manipulowania materiałami edukacyjnymi jest ogromnie istotna w pedagogice Montessori. Daje dziecku dużo mocniejsze doświadczenie świata niż praca z ołówkiem i kartą pracy, gdzie jedynym pobudzanym zmysłem jest wzrok. Dobra pomoc Montessori daje uczniowi możliwość samodzielnej pracy. Jest wyposażona w tzw. kontrolę błędu, dzięki której dziecko samo weryfikuje rezultaty swojej pracy. Dla różowej wieży kontrolą błędu jest ostateczny efekt budowy. Czy wszystkie sześciany zostały wykorzystane i każdy kolejny jest mniejszy od poprzedniego? Po odpowiedniej prezentacji pomocy przez nauczyciela, dziecko potrafi intuicyjnie zadać sobie te pytania i odpowiedzieć na nie. Oprócz tego, pomoc Montessori powinna cechować wysoka estetyka oraz wykorzystanie naturalnych materiałówPomoce Emu Montessori spełniają wszystkie wymienione kryteria.    

Pomoce rozwojowe pogrupowane są w działy dotyczące poszczególnych gałęzi wiedzy. Proponujemy pomoce przydatne przy nauce matematyki, geometrii, języka, przyrody, historii. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl